Сьогодні 2 листопада 2024 року, курс НБУ: долар США – 41,2194; євро – 44,8467
Більше валют НБУ

Про депозити без таємниць

Простий спосіб інвестування коштів — вклад або депозит

“Зайві” гроші треба завжди нести до банківських установ — аби вони “працювали” як інвестиція, наприклад у формі депозиту. Депозит — це спосіб зберігання заощаджень у національній або іноземній валюті в банку під відсоток на умовах укладеного договору між клієнтом та банком. При цьому банк зберігає залучені кошти та виплачує суму вкладу і дохід у встановлений договором термін.

Фактор надійності банку

Рівень довіри до українських банків після різноманітних стрес-тестів, перевірок регулятором та очищення банківської системи загалом зріс. Тому зберігання “вільних” коштів на депозитних рахунках перетворилося на доволі вигідний і надійний спосіб примноження капіталів.

Вибираючи банк для розміщення своїх коштів, варто прорахувати всі ризики, звертати увагу не на найвищу ставку, а на його стабільне становище на фінансовому ринку, тривалість роботи та репутацію, прибутковість, перебування у групі найбільших кредитно-фінансових установ, наявність розгалуженої мережі відділень та банкоматів, членство у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб, присутність на топових позиціях в рейтингах авторитетних фінансових агентств і зрештою інформаційна відвертість, тобто регулярне надання банком повної інформації про себе. Цю інформацію можна перевірити, прочитавши статті про конкретний банк в мережі Інтернет, на фінансових форумах та в засобах масової інформації, а також скориставшись думкою родичів і знайомих. Якщо узагальнити, то найбільш надійними є державні банки або великі фінансові установи з іноземним капіталом.

Варіанти вибору валюти, терміну, ставки та умов депозиту

Загалом слід чітко розуміти, що високі відсоткові ставки можуть свідчити про певні фінансові проблеми у банку. А правило: «чим більший строк, тим більші відсотки» не завжди себе оправдовує.

Хоча з валютою все просто: у гривні буде набагато більший відсоток, аніж у доларах або євро. Проте з депозитом в іноземній валюті кошти значно більше захищені від інфляції та знецінення доходу, тобто економічно обґрунтованою є хоча б відповідність прибутковості річного депозиту рівню інфляції. З огляду на це відкривати депозити на довгий термін краще саме в іноземній валюті, тоді як гривневі депозити є сенс укладати на більш короткий строк. Найвигідніше зберігати гроші на депозитах із терміном погашення від пів року до року.

Спочатку необхідно визначити кінцеву мету вкладення коштів і як наслідок термін вкладу:

  • накопичення коштів як захист від інфляції з максимальним прибутком — тоді слід обрати класичну депозитну програму зі строком на 9-12 місяців;
  • відкладення коштів на певні потреби — тоді варіант депозитного вкладу строком на 6-9 місяців з примноженням своєї початкової суми вкладу;
  • додатковий заробіток коштів щомісяця — це депозити на 1 місяць, для тих, хто хоче отримувати щомісячний додатковий дохід, контролювати свої кошти, знімати відсотки на картку та розпоряджатися ними на свій розсуд.

Депозитні вклади також відрізняються можливістю вносити додаткові кошти — в такому випадку краще відкривати депозит з поповненням. Але необхідно знати, що у вкладах без поповнення і з виплатою відсотків наприкінці строку ставка буде вищою.

Ще деякі фактори при виборі банку, що необхідно враховувати: якість та швидкість обслуговування, уважність та передбачливість персоналу; також зручність розташування банку — поблизу дому чи роботи.

Юридичні нюанси депозитного договору

Поінформований — значить озброєний, тобто вибравши банк та поспілкувавшись з менеджером на другому етапі необхідно уважно ознайомитись з Договором та вивчити всі юридичні моменти, а саме:

  • переконатись, що договір укладається між вкладником і банком;
  • перевірити дату та процентну ставку на весь термін вкладу;
  • звірити валюту, в якій банк буде повертати вклад та відсотки;
  • звернути увагу на передбачені банком умови пролонгації, зокрема автопролонгацію — автоматичне продовження вкладу після його закінчення, умови та термін;
  • захищеність державою — членство банку у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб;
  • читати все, що написано дрібним шрифтом, адже там може міститись інформація про комісії за зняття відсотків через касу та інше.

Отже, вигідно укладати депозити в декількох різних валютах, особливо якщо сума вкладу є більшою за 10-20 тис. грн. — тоді кошти убезпечені від ризиків валютних коливань, від інфляції, від нестабільності економічної ситуації та різних форс-мажорних обставин типу пандемій.

Умови захищеності депозиту або як отримати відшкодування, якщо банк визнано неплатоспроможним

З 13 квітня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільності системи гарантування вкладів фізичних осіб». У ньому зазначається, що ПРОТЯГОМ ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ В УКРАЇНІ ТА ТРЬОХ МІСЯЦІВ З ДНЯ ЙОГО ПРИПИНЕННЯ ЧИ СКАСУВАННЯ ФОНД Гарантування Вкладів ВІДШКОДОВУЄ КОЖНОМУ ВКЛАДНИКУ БАНКУ КОШТИ В ПОВНОМУ РОЗМІРІ ВКЛАДУ, ВКЛЮЧАЮЧИ ВІДСОТКИ, НАРАХОВАНІ СТАНОМ НА КІНЕЦЬ ДНЯ, ЩО ПЕРЕДУЄ ДНЮ ПОЧАТКУ ВИВЕДЕННЯ БАНКУ З РИНКУ.

Після завершення тримісячного періоду з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні Фонд гарантування вкладів гарантуватиме відшкодовування коштів в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані станом на кінець дня, що передує дню початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше 600 тисяч гривень, незалежно від кількості рахунків в одному банку.

Отже, через три місяці після завершення війни розмір гарантій стане фіксованим — 600 тис. грн і при укладенні депозитного договору слід не перевищувати цю фіксовану суму, адже якщо банк збанкрутує, то в реальності повернення грошей вище цього ліміту відбувається довго та складно. У разі запровадження тимчасової адміністрації у банку, державна спеціалізована установа — Фонд гарантування вкладів фізичних осіб відшкодує кошти в межах 600 тис. грн протягом 1-2 місяців. Також важливо знати, що зазначена сума гарантованого відшкодування включає і сам вклад, і відсотки за ним. Якщо є можливість розмістити депозит у банку на суму, що перевищує 600 тис. грн, то варто розподілити суми вкладів у кількох банках та в різних валютах. Фонд здійснює виплату гарантованих сум відшкодування через банки-агенти, що здійснюють такі виплати в готівковій або безготівковій формі (за вибором вкладника). Сьогодні практично всі банки в Україні є учасниками Фонду.

Оподаткування депозитів

Ще у 2014 році в Україні запровадили оподаткування відсоткових доходів по депозитах. Податкове законодавство щодо цього кілька разів змінювалося і в результаті на теперішній час діють правила, встановлені у 2016 році: застосовується стандартна ставка податку на депозит у розмірі 18% плюс додатково стягується 1,5% військового збору від суми нарахованих відсотків. Тому загальні витрати депозитного доходу вкладника на податки складають 19,5%.